Odhalenie pamätnej tabule slovenským vojakom v Iraku

Na vnútornej strane múru, ktorý ohraničuje priestory Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Irackej republike je osadená Pamätná tabuľa štyroch slovenských vojakov, ktorí zahynuli počas nasadenia v operácii Iracká sloboda.

Zomreli 8. júna 2004 v priestoroch bývalého muničného skladu pri meste As Suwayrah. Príslušníci Armády SR Peter Dinga, Vladimír Simonides, Miroslav Frkáň prišli o život, keď pracovali v blízkosti miesta, na ktorom vybuchlo poľské vozidlo prevážajúce muníciu. Štvrtý, Rastislav Neplech, prišiel o život 11. novembra 2006 pri výbuchu nástražného systému v meste Al Kut.

Zriadenie Pamätnej tabule zabezpečila Vojenská podporná nadácia v spolupráci so slovenským veľvyslanectvom v Bagdade. Na území SR projekt zabezpečoval Ing. Milan Gajdoš, zakladateľ a správca nadácie a na území Iraku J. E. mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Ing. Miloslav Naď.

Tabuľu vyrobila firma Mramor-Granit Mohyla s.r.o. a finančne zabezpečili Ministerstvo obrany SR, Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Bagdade, Stredisko kresťanskej pomoci – Svetlo v tme a Vojenská podporná nadácia.

Pamätná tabuľa o rozmere 70x50x3 cm a 4 ks podstavcov na sviečky o rozmere 10x10x7 cm sú zhotovené z čiernej žuly. Na tabuli je zlatými písmenami v slovenčine a arabčine gravírovaný text: „Pamiatka hrdinom“, pod týmto textom sú uvedené mená štyroch padlých vojakov, s dátumom ich úmrtia a text z Biblie, Evanjelium podľa Jána, 15 kapitola, 13 verš: „ Nikto nemá väčšej lásky ako ten, čo svoj život kladie za svojich priateľov“.

Pamätnú tabuľu slávnostne odhalil pri príležitosti Dňa ústavy SR dňa 4. septembra 2012 štátny tajomník MO SR Miloš Koterec za prítomnosti náčelníka generálneho štábu Irackej armády generála Babakira Zebariho.

Ďalšie informácie nájdete na stránke:

https://www.mosr.sk/statny-tajomnik-milos-koterec-rokoval-v-iraku/

http://www.osveta.mil.sk/index.php?ID=32243&pg=7&day=2013-09-01&art_datum_od=&art_datum_do

http://www.osveta.mil.sk/32243/?pg=1

21[1] IMG_26461 IMG_26471 IMG_26761