POĎAKOVANIE ZA FINANČNÚ ZBIERKU

Zbierka pre veterána ako symbolický dodatok ku dnešnému Medzinárodnému dňu obetí holokaustu

„Rodičia, dedko, tety aj sesternice zahynuli v koncentračných táboroch. Všetci príbuzní. Prostredníctvom viacerých organizácií som hľadal ďalších. Takmer vždy s rovnakým koncom. Otcova sestra bola vydatá vo Varšave, mali malú pekáreň a jedenásť detí, no nedopátral som sa nikoho z nich…“ tak hovoril o svojej traume z holokaustu náš veterán Západného odboja Bernard. Papánek, ktorý mal korene vo Vrádišti pri Skalici.

Po príchode Slovensko, kde prišiel z Izraela stráviť posledné roky života u svojej nevlastnej dcéry, sa mu nepodarilo dotiahnuť niektoré administratívne veci a ležal s Covid-19 v skalickej nemocnici bez zdravotného poistenia ako samoplatca. Už 101 ročnému veteránovi sme sa rozhodli pomôcť prostredníctvom finančnej zbierky. Vo štvrtok 21. januára 2021 však Bernard Papánek zomrel.

Prostredníctvom zbierky sa pred jej ukončením relatívne rýchlo vyzbieralo 2652,77 € (ku dňu 1.2.2021). Fakultnej nemocnici s poliklinikou Skalica, a.s. bola z toho uhradená pohľadávka vo výške 2001,17 € za poskytnutie rýchlej zdravotnej pomoci, urgentný príjem, hospitalizáciu a servis spojený s laboratórnymi a diagnostickými službami. Zvyšných 651,60 € bude príspevkom na vybudovanie posledného miesta zosnulého.

Česť jeho pamiatke!